6 důvodů, proč bychom se měli líbat co nejčastěji

Jih proti Severu

Jih proti Severu

Vášnivých mileneckých polibků je každému z nás v životě přiděleno jen limitované množství. Ovšem ty ostatní – pusy dětem, manželům a rodičům, ňuchňání s batolaty, kočkování s předškoláky, objetí s kamarády – si můžeme užívat bez omezení. Dokonce bychom měli. Protože kdo se líbá, je šťastnější.

  1. Alespoň pět denně. Psycholožka Sonja Lyubomirsky ve své knize The How of Happiness zmiňuje studii, jejíž účastníci byli rozděleni do dvou skupin. „Nelíbači“ nedělali nic, „líbači“ měli za úkol se políbit nebo obejmout alespoň pětkrát denně s co nejvíce různými lidmi. Mělo se jednat o „frontální, nesexuální kontakt, do něhož jsou zapojeny obě paže obou účastníků“. Přestože to zní hrůzostrašně, „líbači“ byli po měsíci opravdu šťastnější než „nelíbači“.
  2. Nejen šťastnější, ale i zdravější. Ženy, které často dostávají pusu od manžela, mají nižší krevní tlak.
  3. Obejměte je, když je chcete nakopnout. Tahle strategie se mi docela osvědčila. Když mě některá z mých dcer vytočí svým kňouráním tak, že bych je chtěla zadupat do země, místo toho je pevně obejmu. Jednak si tím nenápadně ventiluju vztek, jednak je to obvykle zklidní (protože mají pocit, že je chápu a dávám jim v jejich kňourání za pravdu), takže fňukací krize je na nějaký čas zažehnána.
  4. Budete doma oblíbenější. Lidé cítí o 47% větší blízkost k těm rodinným příslušníkům, kteří často dávají najevo své city.
  5. Možná dostanete větší dýško. Ano, funguje to dokonce i v restauraci. Zjistilo se, že číšníci a servírky, kteří se svých hostů během toho, co je obsluhují, nenápadně, takřka nepostřehnutelně dotknou, dostávají o 3 procenta větší spropitné.
  6. Správný polibek nebo objetí by mělo trvat alespoň šest vteřin. Při této délce se totiž v mozku optimalizuje proudění oxytocinu a serotoninu, látek, které výrazně zlepšují náladu.

 

***Naopak zdvořilostní líbání na uvítanou nebo při přání k narozeninám je pro mě osobně dost stresující. Jednak nezvládám techniku. Nikdy nevím, která část těla se má přesně dotýkat které (je to pusa na tvář, nebo spíš tvář na tvář, nebo je to jenom takové přiblížení a ne skutečný dotek?). Taky si nejsem jistá, z které strany mám začít, snažím se to uhodnout podle pohybů líbacího partnera a často hádám špatně, takže různě podivně cukám hlavou a narážím do druhého nosem. A konečně samotný intimní kontakt s ne úplně blízkým člověkem mě přivádí do rozpaků, není mi to úplně příjemné a děsím se, že stejně nepříjemné je to i tomu druhému. Takže elegantní bezprostřední Francouzka ze mě asi nikdy nebude.

 

10 comments

  1. Já jsem sice vyložený fanda na líbání se známými ženami (nikoliv s muži), ale při pohledu na tu fotku Clark Gable s Vivien Leigh, musí se mi vybavit tehdejší komentář Vivien Leigh k onomu nejslavnějšímu hollywoodskému polibku: „Líbání s Gablem byl pro mne horror, protože mu příšerně páchlo z úst…“

  2. „Líbání na přivítanou je častější v neformální společnosti, nejde o líbání v pravém slova smyslu, jde jen o lehké dotyky tváří, u nás někdy jednou, ve Francii dvakrát, ve Švýcarsku dokonce třikrát!“- toliko p.Špaček; z toho třikrát by mne trefilo! Známí a přátelé mého přítele mají tendence neustále podávat ruce, a to obě – jednu podají, druhou se Vás dotknou mezi zápěstím a loktem.Pravda je, že člověk, kterého se „dotknu“ se mi stává jaksi bližším, snáze pochopitelnějším.. hyperaktivní děti špatně objímání snášejí-přitisknout je k sobě, „umačkáme“ se navzájem 🙂 ale ano – pocítit blízkost jiného svého druhu dotykem – souhlasím, jsem klidnější, spokojenější . ať žije atavismus!

  3. Zdravím Báro. Pěkné pojednání o líbání. Navážu hlavně na poslední odstavec, zdvořilostní líbání na uvítanou, jelikož jsem nedávno při bezduchém brouzdání po netu narazil na „videonávod“ na zdvořilostní přivítání. Vložím s dovolením odkaz. Je to recese, takže nečekejte nic seriózního, ale ani nic vulgárního. Jen vtipné video na toto téma. http://www.bomba.cz/video/francouzak-misto-podani-ruky/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s