Štěstí si za peníze nekoupíte. Teď je to vědecky potvrzeno.

Vědci jsou v poslední době měřením štěstí přímo posedlí. Nejraději ho poměřují s různými jinými, lépe měřitelnými veličinami, jako je váš věk, vaše váha, vzdálenost, kterou dojíždíte do zaměstnání nebo měsíční frekvence sexuálních styků. A samozřejmě peníze.

Nejnovější výzkum profesora Richarda Easterlina, který se „měřením štěstí“ zabývá přes třicet let, ukázal, co vaše babička věděla už dávno: že být rok od roku bohatší neznamená nutně být šťastnější.

Easterlin během patnácti let sledoval 37 zemí, které procházely ekonomickou transformací: od Číny a Jižní Korey přes střední a východní Evropu až po Latinskou Ameriku. Ukázalo se, že i když tyto země v uplynulých letech výrazně zbohatly a jejich obyvatelé se v průměru mají o dost lépe (měřeno počtem mikrovlnek, zahraničních dovolených a životních pojistek), šťastnější nejsou. (Například v Česku se pocit spokojenosti ve sledovaném období zvýšil o nepatrných 0,026 procenta; na Slovensku dokonce poklesl o 0,013 procenta.) Vysvětlení je podle Easterlina jednoduché: s rostoucím blahobytem rostou i naše nároky, takže to, co nám před deseti lety připadalo jako luxus, je pro nás dnes denní chleba.

Vztah štěstí a peněz je plný paradoxů a pro státy to platí stejně jako pro jednotlivce. Taky jsem prošla osobní ekonomickou transformací. Před lety jsem se živila instantními polívkami, psala na psacím stroji, kterému chybělo písmenko M, a z nočních tahů se vracela přes celou Prahu nočním autobusem. A nepřipadala jsem si o nic chudší než teď, kdy píšu na počítači a z nočních tahů (kterých ostatně dost ubylo) jezdím taxíkem.

5 comments

  1. Já jsem se už na výzkumy a průzkumy vykašlala, jsou děsně neseriózní a když se nezabývaj blbostma, tak z nich kvetou jenom nějaké represe (viz statistika dopravních nehod -střet chodců s dopravními prostředky, návrh povinného nošení vest).
    Já, na rozdíl od průzkumů a výzkumů jsem dokonce dospěla k tomu, že si lze koupit úplně všechno, od štěstí přes lásku a co je nejpřekvapivější až po zdraví. Výzkumy, pořekadla a propaganda lže :-).
    Jo a konkrétně popisované nemajetno s tahy včera a dnes je jasný, ale je to vykompenzovaný jiným štěstím. Mám pocit, že máš děti, no ne? To je někdy pěkná dávka štěstíčka, někdy až brutální :-))

  2. Správně říkáte, Barboro, pan Prof. Easterlin objevil něco, co už naše babičky věděly: štěstí neodvisí od peněz, ale od času. Já mám zato, že pocit štěstí je prchavá záležitost, nikdo nemůže být trvale šťastný, jak říkalo komouši „na věčné časy“ a navíc je pocit štěstí ovlivněn časem ve kterém jej posuzujeme, je-li to současnost nebo minulost. Určitý prožitek v současnosti se nám třeba vůbec nejeví jako šťastný, ale tentýž prožitek ve vzpomínkách někde v minulosti se najednou ukáže jako úžasné štěstí, které jsme si tenkrát vůbec neuvědomovali…

  3. Mohu doplnit jednu zkušenost z časů své nezadanosti: s „chudýma“ klukama byla vždycky větší legrace než s těma „bohatýma“. Asi mívají víc fantazie. Taky jsem si správně vybrala,
    :-).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s