Matematici spočítali vzorec šťastných Vánoc!

Tři dny volna, 7000 kalorií, 15 centimetrů sněhu a maximálně 10 hodin nakupování. To je prý podstata šťastných Vánoc, jak ji spočítal matematik Chris Green pro charitativní organizaci Oxfam.

Které činitele podle něj určují vánoční pohodu?

 • Počet kalorií zkonzumovaných během Štědrého dne. 7000 kalorií je podle něj maximum, jinak už budete příliš přecpaní na to, abyste se mohli veselit. (Ale buďte klidní, i tak se můžete najíst dosyta. 7000 kalorií odpovídá zhruba čtyřem kompletním štědrovečerním večeřím. To se sníst snad ani nedá.)
 • Počet dní volna. Už jeden den volna navíc nám prý zvedne náladu o 70 procent. Tři dny jsou optimální. (Bohužel, letos si na to budeme muset vzít dovolenou, protože Boží hod a sv. Štěpán připadají na sobotu a neděli.)
 • Množství sněhu. Patnáct centimetrů je prý tak akorát. (Podle mě je to ovšem málo. Zkuste bobovat na patnácti centimetrech sněhu! Za chvíli budete jezdit po trávě.)
 • Počet hodin strávených nakupováním dárků. Cokoli přes 10 hodin nám neúměrně zvyšuje hladinu stresu. (Upřímně řečeno, já cítím neúměrný stres už po deseti minutách strávených v přelidněném Tescu nebo v jakémkoli nákupním centru.)
 • Počet dárků, které dostanete. Každý dárek prý nepatrně zvýší vaši hladinu štěstí, přičemž ideální počet je šest.
 • Mnohem důležitější však prý je počet dárků, které rozdáte. Už jen jeden jediný dárek, který darujete, zvětší vaši radost z Vánoc o padesát procent!

 

4 comments

 1. Podstata šťastných Vánoc je, sejít se všichni u jednoho stolu, tolerovat dětmi rozlité nápoje a pokapaný ubrus od červené řepy (nejde vyprat! :-)), nepohádat se kvůli nějaké blbosti a vůbec nepohádat se vůbec, ocenit a bez řečí spapat co se předloží na talíři (tu polívku (rybu) nechci, musíš!) a veselit se s dětmi nad dárky (všemi dárky, i nad těmi nevítanými), hlavně nad těmi, které jsou dětmi vyrobené. Tak snad to matematikovi do jeho počtů alespoň trochu zapadá 🙂

 2. Šťastný celý prosinec mi dělají nové články na tomto blogu a těšení se na ně. A pak taky to, že už mám zabalenou většinu dárků, takže už nemusím do žádného obchodu 🙂 A doufám, že 15 cm sněhu bude přikryto vrstvou sněhu o výšce alespoň půl metru -původně jsem se těšila na lyže, ale zmínka o bobování mě vysloveně nalákala.

  1. Děkuji za milé komentáře! Mě bohužel nakupování dárků ještě čeká… ale snad to zvládnu za méně než 10 hodin :))

 3. Já měl Vánoce vždycky krásné, ať už chudé nebo bohaté, to nebylo rozhodující, ala byly šťastné, protože láskyplné, protože byly s někým. Jenom jednou byly smutné v roce 1976, ale i ty skončily happyendem…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s