Seznam úkolů jako nástroj k ovládnutí světa

Odškrtnout si úkol ze seznamu je pro mě jedním z nejpříjemnějších zážitků všedního dne. Na mé stupnici každodenních radostí se nachází výše, než například nalezení volného místa k sezení v ranní tramvaji, a jen o kousek níž než porce zmrzliny Häagen-Dazs.

Nejsem vysloveně pořádkumilovný člověk, právě naopak – když nedávám pozor, můj svět se rychle potápí do chaosu. Nesplněné povinnosti pak připomínají temný, téměř hmatatelný mrak, který se vznáší nad mojí hlavou a ozývá se z něj temné hřmění. Radši se ani moc nedívám nahoru, protože čekám, že každou chvíli z něj do mě uhodí blesk.

Právě proto ale tak miluju seznamy. Jakmile si napíšu seznam, temný mrak se rozpadne na jednotlivé položky, které už zdaleka nepůsobí tak hrozivě. Jako například na dnešek:

  • zajít s Betynkou k zubaři
  • podívat se, kam jsem loni schovala kostým Mikuláše na mikulášskou party (doufám, že nebyl v té krabici starých hadrů, kterou jsme minulý týden vyhodili)
  • dohodnout se v práci, že zítra přijdu později, protože v 9:30 dorazí plynař
  • objednat se ke kadeřníkovi
  • zeptat se tchýně, jestli může hlídat v sobotu večer/ když nemůže, někoho sehnat

Takhle to vypadá docela neškodně, ale než na sebe tyhle úkoly vzaly podobu úhledných položek seznamu, vypadaly v mojí hlavě zhruba takhle:

!!!!!!zzzzzubařMikuláš???tchÝÝÝně?!?!PLYN!!!!

Seznamy zkrátka dávají mému životu řád. Díky nim mám pocit, že mám věci pod kontrolou. Svět se díky nim promění z temné džungle v něco přehlednějšího a uchopitelnějšího. Někdy zacházím dokonce tak daleko, že si na seznam píšu i úkoly už splněné, abych si je mohla hned odfajfkovat.

Teď, v předvánočním období, operuji hned s několika seznamy najednou. Mám seznam dárků, seznam týkající se cukroví, seznam uklízecí a seznam povinností spojených s předvánočními večírky (ten mám obzvlášť ráda). Už mi trochu přerůstají přes hlavu. Asi bych si měla sepsat seznam seznamů.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s