Nejím, nemedituji, nemiluji.

Snažím se testovat nejrůznější způsoby, jak dospět ke štěstí v každodenním životě, a tak jsem nemohla přehlédnout také tento: knihu Elizabeth Gilbert Jíst, meditovat, milovat, velký hit v žánru inspirativního popcornového duchovna.

Snad každý už ví, že jde o autorčiny memoáry z jednoroční cesty za hledáním sebe sama, kterou podnikla po náročném rozvodu. Putovala po Itálii, kde ochutnávala místní speciality, meditovala v indickém ašrámu a nakonec se zamilovala na Bali. (A pak o tom napsala bestseller, který prodal sedm milionů výtisků a stal se předlohou hollywoodského filmu s Julií Roberts v hlavní roli, takže je doživotně za vodou a duševní rovnováha jí už nejspíš nechybí.)

Elizabeth Gilbert umí být vtipná a zábavná společnice. „Skamarádila bych se i s hromadou kytu,“ říká ve své knize, a má pravdu. Její styl vyprávění je okouzlující a nechybí jí velký kus sebeironie. Ovšem jen pokud vám zrovna obšírně nelíčí své dialogy s Bohem nebo vás nezahrnuje podrobnostmi o energii, které jí během meditace údajně víří kolem páteře.

Přesto jsem v ní celou dobu nedokázala vidět nic jiného než americkou turistku, která má dost peněz i volného času na to, aby se mohla nimrat ve svém nitru na druhém konci zeměkoule. Není divu, že její kniha se stala mocným marketingovým nástrojem, který do Indie a na Bali láká statisíce duchovně vyprahlých Američanek, které věří, že v exotických kulisách se jejich nudný život zázračně změní. (Turistika na Bali se od vydání její knihy zdvojnásobila a většinu návštěvníků tvoří hledači harmonie – více si můžete přečíst zde.) A pokud si náhodou nemůžete dovolit exotickou duchovní dovolenou, vynahradí vám to některý ze stovek stylových suvenýrů, prodávaných pod hlavičkou Eat, pray, love: třeba modlitebními korálky za 92 $ nebo čajem se skořicovou příchutí za 11,50 $.

Já osobně věřím v pravý opak: snažím se měnit svůj život tam, kde se můj život opravdu odehrává. Jistě, někdy je prima na pár dní odjet a vyčistit si hlavu, ať už na Šumavě nebo třeba v ašrámu. Ale ta skutečná změna je otázkou obyčejných všedních dnů.

Snažím se jíst, meditovat a milovat na Žižkově.

4 comments

  1. Když jsem se učil jógu 14 dnů v ašrámu v Indii, tak učitel meditace říkal, že cestovat kamkoliv je zbytečné, obzvláště cesta za meditací je tak trochu nesmysl. (Pozn. já se v tom ašrámu stavil jen tak náhodou cestou, nemedituji, ani se o to nesnažím.)

  2. to je skutočne pravda, že človek by mal harmóniu a rovnováhu v prvom rade hladať tam kde práve je. Ale na druhej strane chápem, ak to niekto nedokáže a hľadá východisko napríklad v cestovaní, pretože mu môže poskytnúť dobrú inšpiráciu, aby dokázal rovnováhu nájsť aj tam, kde bol pred tým. Teraz však nevravím o meditácii, tú skutočne treba robiť tam kde človek práve je a nie za ňou cestovať, ale v celkovom pohľade na svet. Aj mne mnohé otvorilo oči a ukázalo smer, až keď som opustila prístav istoty tu doma. Vždy ma to preč ťahalo a stále ešte ťahá, jednoducho je to individuálne u každého človeka, čo je to pravé práve teraz pre neho. Pre Emily bola ročná cesta do neznáme, čo život ukáže, pre iného to môže byť len prihlásenie sa na nový kurz v mieste bydliska, presťahovanie sa, nový kamarát, či len obyčajná zmena nazerania na svet od sporáka v kuchyni. Každý rovnováhu v sebe hľadá rôznymi spôsobmi a ak niekto nasleduje túto spisovateľku v domnení, že sa mu stane to isté, hlboko sa míli. Ale ak vycestuje, pretože toto vidí ako jediné možné východisko, nič ho tu nedrží a môže ísť trebars aj do ašramu na niekoľko týždňov, nepovažovala by som každého takého za turistu, alebo človeka, ktorý nevie, čo od dobroty. Jednoducho rovnováhu v nás samých každý hľadáme inak, po svojom, tak to je správne, nie opičením sa po iných. Preto sa mi páči, že Vy ju hľadáte po svojom, doma na Žižkove a ide Vám to 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s