Republikáni jsou prý šťastnější

…a nejen proto, že tento týden vyhráli volby do amerického Kongresu. Příznivci americké Republikánské strany sice méně důvěřují neznámým lidem, ale mají více přátel a jsou celkově spokojenější než příznivci demokratů – to vše podle studie, kterou provedl profesor psychologie Jacob Vigil z Univerzity v Novém Mexiku.

Prakticky totéž ukázal také průzkum veřejného mínění, prováděný americkým statistickým úřadem během uplynulých třiceti let. Reprezentativní vzorek dospělých během nich každoročně odpovídal na otázku: “Jak se v těchto dnech celkově cítíte šťastný/šťastná? Cítíte se velmi šťastný, spíše šťastný, méně šťastný nebo nešťastný?” Ukázalo se, že konzervativně naladění Američané se cítili “nešťastní” o polovinu méně často než liberálové. Například v roce 2004 se konzervativci dokonce ve 44 procentech považovali za “velmi šťastné”, oproti 25 procentům u liberálů.

Zajímalo by mě, jak by podobný průzkum dopadl v Česku. Jistě, pravice a levice má u nás úplně jiné historické kořeny I společenské pozadí. Ale stejně. Vyšli by z něj voliči TOP 09 a ODS jako šťastnější lidé než příznivci sociální demokracie a komunistů?

Povrchní pohled brýlemi sociologických klišé napovídá, že ano. Pravicoví voliči jsou nejspíš úspěšnější v kariéře, bohatší a sebevědomější než ti, kteří volí českou levici. Také asi více spoléhají sami na sebe a méně se obávají budoucnosti. Ale jak se to má třeba s jejich rodinným životem? Kdo se víc rozvádí, pravičáci, nebo levičáci? Kdo tráví víc času s přáteli? Kdo má víc dětí, psů, fotek z dovolené? Kdo víc pije a kdo polyká víc prášků na nervy? To by bylo téma na studii!

 

4 comments

 1. Ahoj Báro,
  připojuji se k Pavle s gratulací k Tvému blogu. Jsem pravicově založená, rozvedená, rizikově těhotná třiatřicátnice… a ikdyž ležím s nohama hore a muže mi odvezla záchranka se žlučníkovým záchvatem, přesto jsem svým způsobem šťastná….hezký den!
  Monika

  1. Moniko,
   především moc štěstí Tobě! Držím palce Tobě i miminku i muži se žlučníkovým záchvatem. A hodně sil do nadcházejících týdnů.
   A díky, udělalas mi radost.
   B.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s